Протидія торгівлі людьми – система заходів, спрямованих на подолання торгівлі людьми шляхом її попередження і боротьби з нею та надання допомоги і захисту особам, які постраждали від торгівлі людьми.

Торгівля людьми – це форма сучасного рабства та порушення прав людини, яка не втрачає актуальності у ХХІ ст. для жодної країни світу, включаючи Україну.

Експлуататори отримують прибуток через контроль та експлуатацію інших людей. Ця проблема може торкнутися кожного, незалежно від віку, статі, освіти чи соціального статусу!

Щорічно близько 600 – 800 тисяч осіб у світі продають за кордон з метою експлуатації (за оцінками уряду США). Експлуатація може відбуватись як всередині країни так і поза її межами, а вербувальниками найчастіше є знайомі люди – ті, яким довіряють.

Торгівля людьми може відбуватись у різних формах.

Трудова експлуатація

Чоловіків, жінок та дітей змушують працювати проти їх волі під загрозою насильства чи іншого покарання. Це супроводжується обмеженням свободи, відібранням документів чи майна. Оплата за роботу не здійснюється, або не відповідає обіцяній.

Сексуальна експлуатація

Дорослих та дітей внаслідок обману, примусу, погроз чи інших засобів маніпуляції втягують до проституції, “ескорт послуг”, секс туризму, зйомок в порнографічних фільмах тощо.

Втягнення у злочинну діяльність

Людям обіцяють вигідне працевлаштування, але, застосовуючи різні засоби впливу та залякування, їх змушують перевозити наркотики чи інші заборонені  речовини та предмети, порушувати закон. Проте замість заробітної плати, ці люди можуть отримати  чималий термін ув’язнення.

Торгівля органами

Добровільне чи примусове вилучення органів з метою подальшого продажу, що здійснюється під дією тиску, погроз, а також використання уразливого стану людини.

Примусове жебрацтво

Примус людини до жебрацтва із застосуванням погроз, маніпуляцій та вимог відшкодувати непосильне боргове зобов’язання.

Залучення в боргову кабалу

Людей примушують працювати за низьку винагороду для погашення штучно створеного непосильного боргового зобов’язання. При цьому, людина знаходиться у повній матеріальній залежності від іншої особи і працює до тих пір, поки не відпрацює свій “борг”.

Усиновлення чи удочеріння в комерційних цілях

Встановлення опіки над дітьми з метою подальшого їх використання для отримання доходів (у жебракуванні чи для подальшого укладення щодо них угод, пов’язаних з передачею права власності).

Використання у збройних конфліктах

Використання особи для виконання нею бойових завдань, задоволення потреб озброєних груп, сексуальна експлуатація, втягнення у злочинну діяльність.

 

До кого звернутися за порадою та допомогою в разі потрапляння в ситуацію торгівлі людьми (дітьми):

  1. Загальноєвропейський номер з мобільних телефонів безкоштовної національної гарячої лінії з попередження торгівлі людьми «Ла Страда Україна»: 116-123;
  2. Гаряча лінія з питань протидії торгівлі людьми (МОМ): 0 800 505 501, 0 800 505 527 або 527 stoptrafficking.org.ua, 527.org.ua
  3. Гаряча лінія з протидії дитячій порнографії  (“Ла Страда Україна”): 0 800 500 335 internetbezpeka.org.ua
  4. Всеукраїнська дитяча лінія “Телефон довіри”: 0 800 500 2180
  5. Національна “гаряча лінія” по запобіганню торгівлі людьми: 0 800 500 2250.
  6.  Національна “гаряча лінія” з питань насильства та захисту прав дітей: 0 800 500 3350.
  7.  Гаряча лінія “Служби розшуку дітей”: 0 800 501 414.
  8. В екстрених  випадках та стосовно розшуку осіб, зниклих за кордоном, гаряча лінія Укрбюро Інтерполу: (044) 254-98-36 (цілодобово).

Людина, яка постраждала від цього злочину, звернувшись до місцевої державної адміністрації, має право на отримання відповідного статусу, і це дає їй можливість отримати одноразову матеріальну допомогу, а також отримати повний спектр допомоги: медичної, правової, соціальної, а також одноразової матеріальної допомоги.

Соціальні послуги, які має право отримати особа, яка постраждала від торгівлі людьми:

– інформаційні щодо своїх прав та можливостей, викладені мовою, якою володіє така особа;

– медичні;

– психологічні;

– соціальні;

– правові;

– тимчасове розміщення в закладах допомоги для осіб, які постраждали від торгівлі людьми, на строк до трьох місяців, кий у разі необхідності може бути продовжено за рішенням місцевої державної адміністрації;

– відшкодування моральної та матеріальної шкоди за рахунок осіб, які її заподіяли, у порядку,встановленому Цивільним  кодексом України;

– одноразову матеріальну допомогу у порядку, визначеному  Кабінетом Міністрів України;

– допомогу у працевлаштуванні, реалізації права на освіту та професійну допомогу тощо.

 

В Ізмаїльському районі структурним підрозділом, відповідальним за протидію торгівлі людьми, визначено Управління соціального захисту населення Ізмаїльської районної державної адміністрації, а саме відділ підтримки сім’ї та надання соціальних послуг Управління соціального захисту населення Ізмаїльської районної державної адміністрації

Юридична адреса: 68600 Одеська обл., м. Ізмаїл, проспект Суворова, 62, IV поверх, кабінет 410

Режим праці:

Пн-Чт – з  8.00 до 17.15

Пт – з 8.00 до 16.00

В Ізмаїльському районі статус особи, постраждалої від торгівлі людьми отримали 2 особи (мешканці міста Ізмаїл), в т.ч. одна дитина (у 2019 році). Протягом 2020 року та січня-серпня 2021 року відсутні офіційно зареєстровані випадки торгівлі людьми на території району.